Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Zespół i współpracownicy Centrum

Kierownik i zespół

prof. dr hab. Konrad Osajda, LL.M.

Kierownik Centrum Prawa Firm Rodzinnych UW

Profesor Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego i kierownik Katedry Prawa Handlowego na tej uczelni. Członek korespondent Polskiej Akademii Nauk, członek Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego, członek Biura Studiów i Analiz Sądu Najwyższego (od 2011 r.), visiting professor m.in. na uniwersytetach w Ottawie, Hong Kongu, Tel Avivie, Montrealu, Turynie, Wiedniu i Kijowie. Członek Prezydium PAN i przewodniczący Rady Kuratorów Wydziału I Nauk Humanistycznych i Społecznych PAN, honorary fellow Asian Institute of International Financial Law oraz członek European Law Institute. Stypendysta m.in. Instytutu Maxa Plancka w Hamburgu, „Polityki”, NCN (kierownik grantów), MNiSW oraz Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej. Redaktor naczelny serii pt. „Komentarze Prawa Prywatnego”.

dr Anne-Marie Weber, LL.M.

Adiunkt w Katedrze Prawa Handlowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie obroniła z pracę doktorską wyróżnioną następnie przez Przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego w konkursie na najlepszą pracę doktorską z zakresu rynku finansowego. Absolwentka studiów Master of Laws (LL.M.) na Berkeley Law School. Stypendystka Instytutu Zagranicznego i Międzynarodowego Prawa Prywatnego im. Max’a Plancka w Hamburgu, Rządu Francuskiego (Campus France), Polsko-Niemieckiej Fundacji na Rzecz Nauki, Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej oraz Narodowego Centrum Nauki. Visiting Scholar na Berkeley School of Law oraz Uniwersytecie Johannesa Gutenberga w Moguncji. Specjalizuje się w prawie rynku kapitałowego, prawie spółek i prawie zobowiązań. Obecne zainteresowania naukowe poświęca zagadnieniu, w jaki sposób regulacje prawne mogą wspierać ideę zrównoważonego rozwoju gospodarczego. W projekcie European Law Institute „Enterprise Foundations in Europe” pełni rolę członkini komitetu doradczego.

Krzysztof Grzegorczyk

Sekretarz Centrum Prawa Firm Rodzinnych UW

Doktorant w Katedrze Prawa Handlowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, student LL.M. na Uniwersytecie w Heidelbergu, absolwent prawa i historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Przewodniczący Zarządu (kadencji 2018/19) Stowarzyszenia Naukowego Collegium Invisibile. Stypendysta m.in. Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, NCN (wykonawca grantów), DAAD i Fundacji Stypendialnej Republiki Austrii. Absolwent Szkoły Prawa Niemieckiego i Szkoły Prawa Austriackiego prowadzonych na Uniwersytecie Jagiellońskim (we współpracy z uniwersytetami w Heidelbergu, Moguncji i Wiedniu). Naukowo interesuje się prawem cywilnym (zwłaszcza spadkowym), handlowym i ochrony dóbr kultury oraz sztuką późnośredniowieczną i nowożytną.

Jakub Kuśmierz

Student-asystent w Centrum Prawa Firm Rodzinnych UW

Student V roku prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, autor publikacji naukowych, prelegent, praktyk prawa korporacyjnego oraz prawa fuzji i przejęć. Student – asystent naukowy w Centrum Prawa Firm Rodzinnych Uniwersytetu Warszawskiego. Uczestnik programów badawczych i specjalizacyjnych. Jeden z organizatorów międzynarodowej, interdyscyplinarnej konferencji UCL Leaders. Doświadczenie zawodowe zdobywał w polskich i międzynarodowych kancelariach prawnych (Schönherr, SSW, GWW, Deloitte, CMS). Interesuje się przede wszystkim prawem prywatnym, ze szczególnym uwzględnieniem prawa korporacyjnego, prawa zobowiązań i prawa sukcesyjnego. Obecnie prowadzi badania nad fundacjami rodzinnymi.

Współpracownicy Centrum

dr Wojciech Bańczyk

Pracownik Katedry Prawa Cywilnego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego, kierownik Szkoły Prawa Amerykańskiego The Catholic University of America w Waszyngtonie D.C. i UJ, radca prawny. Laureat m.in. nagrody głównej Konkursu im. Prof. Z. Radwańskiego na najlepszą pracę doktorską z zakresu polskiego prawa prywatnego, pierwszej nagrody Prezesa Prokuratorii Generalnej RP w konkursie na najlepszą pracę magisterską z zakresu prawa sądowego. Członek m.in. European Society of Comparative Legal History i European Law Institute. Stypendysta m.in. Deutscher Akademischer Austausch Dienst, Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

dr Kacper Górniak

Adiunkt w Katedrze Prawa Cywilnego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Z wyróżnieniem obronił rozprawę doktorską pt. „Nabycie własności rzeczy ruchomej w dobrej wierze” napisaną pod kierunkiem dr hab. I. Karasek-Wojciechowicz. Autor monografii pt. „Sukcesja przedsębiorstwa na wypadek śmierci przedsiębiorcy” (C.H.Beck 2023) oraz innych publikacji z zakresu prawa spadkowego, rzeczowego i zobowiązań, laureat II miejsca konkursu „Przeglądu Prawa Handlowego” na najlepsze prace magisterskie, absolwent Szkoły Prawa Amerykańskiego organizowanej przez The Catholic University of America w Waszyngtonie D.C. i Uniwersytet Jagielloński.

dr Kamil Wielgus

Asystent w Katedrze Prawa Cywilnego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Obronił rozprawę doktorską pt. „Dług i odpowiedzialność w zobowiązaniu cywilnoprawnym” pod kierunkiem dr. hab. Grzegorza Tracza. Autor publikacji z zakresu prawa spadkowego („Śmierć wspólnika w spółce cywilnej”, C.H. Beck 2024) oraz innych publikacji z zakresu prawa rzeczowego i zobowiązań. Odbył wyjazdy badawcze do różnych zagranicznych instytutów i uniwersytetów (m.in. w Heidelbergu, Hamburgu, Münster, Lozannie). Absolwent Szkoły Prawa Amerykańskiego organizowanej przez The Catholic University of America w Waszyngtonie D.C. i Uniwersytet Jagielloński. Sekretarz studiów podyplomowych „Współczesne prawo spadkowe” na Uniwersytecie Jagiellońskim (prawospadkowe.wpia.uj.edu.pl).

Aleksander Petrys

Reprezentant WKB Lawyers – partnera Centrum

Adwokat, członek zespołu Private Clients WKB Lawyers. Stypendysta programu Visiting Scholars Duke University School of Law (2023 - 2024) w zakresie międzynarodowego doradztwa sukcesyjnego i ochrony majątku. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz studiów podyplomowych z zakresu „Global Affairs and Diplomacy” – University of Buckingham w Wielkiej Brytanii oraz Akademii Sztuki Wojennej. Stypendysta na University of Vienna, laureat stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia naukowe, uczestnik Szkoły Prawa Austriackiego. Przed laty zastępca redaktora naczelnego czasopisma „Młoda Palestra”.

Piotr Aleksiejuk

Reprezentant Kancelarii Wojarska Aleksiejuk & Wspólnicy – partnera Centrum

Radca prawny, Partner Zarządzający Kancelarii Wojarska Aleksiejuk & Wspólnicy, Prezes Stowarzyszenia Sukcesja Firm Rodzinnych, od ponad dekady doradza polskim firmom rodzinnym, w szczególności we wdrażaniu i nadzorowaniu projektów sukcesji. Uczestnik prac legislacyjnych nad ustawą o fundacji rodzinnej. Autor cyklicznych artykułów poświęconych fundacji rodzinnej wydawanych przez Rzeczpospolita, Dziennik Gazeta Prawna, Puls Biznesu i Prawo.pl oraz pierwszego w Polsce przewodnika o fundacji rodzinnej wydanego wspólnie z Dziennik Gazetą Prawną i Infor. Prywatnie mąż oraz ojciec trzech córek, reprezentant kadry narodowej RP w triathlonie, uczestnik Mistrzostw Polski, Mistrzostw Europy i Mistrzostw Świata na dystansie Ironman.

Jacek Miłaszewski

Reprezentant Kancelarii PragmatIQ – partnera Centrum

Radca prawny, autor badań naukowych, prelegent w czasie szkoleń, warsztatów i konferencji. Autor publikacji i wypowiedzi w mediach. Z pasji zajmuje się ochroną szczególnych wartości przedsiębiorców, zwłaszcza w kontekście planowania sukcesyjnego. Aktywnie współpracuje ze środowiskiem firm rodzinnych. Brał udział w konsultacjach oraz pracach nad ustawą o fundacji rodzinnej. Badał statuty fundacji rodzinnych w Polsce oraz w innych krajach, w tym w Liechtensteinie, Niemczech oraz Szwajcarii.

dr Dawid Rejmer

Reprezentant Kancelarii Finansowej LEX – partnera Centrum

Radca prawny, partner w Kancelarii Finansowej LEX. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego (doktorat) oraz Szkoły Głównej Handlowej na kierunku finanse i rachunkowość (magister). Członek międzynarodowej organizacji Association of Chartered Certified Accountants (ACCA), zrzeszającej specjalistów w dziedzinie finansów i rachunkowości. Ekspert Business Centre Club (BCC) w zakresie firm rodzinnych oraz prawnych i finansowych aspektów sukcesji biznesu. W latach 2019-2021 wiceprezes ogólnopolskiego stowarzyszenia Inicjatywa Firm Rodzinnych. Uczestnik międzynarodowych konferencji dotyczących Family Business (FERC, IFERA).